Posted on Hozzászólás most!

A tücsök és a hangya ismét terítéken – ezúttal mint főfogás

Ma van a Föld napja, és egyben húsmentes hétfő, ami arra hívja fel a figyelmünket, hogy mennyire negatív hatással van a mértéktelen húsfogyasztás és állattenyésztés a bolygó állapotára, kiemelten az üvegházhatásra. A Föld népessége megállíthatatlanul növekszik, ám a mezőgazdasági termelésre felhasználható területek és az ivóvízkészlet rohamosan csökken, ami láthatóan tarthatatlan állapot. Évtizedeken belül a marha, sőt akár a csirkehús is megfizethetetlen luxuscikké válhat. Mi a megoldás? Legyen mindenki vegán? Az se sokkal jobb. Inkább vegyünk példát a távolabbi kontinensek népeitől, akik ősidők óta természetesnek veszik a rovarfogyasztást, velünk, európaiakkal szemben.

Az Európai Bizottság is évek óta kutatja a témakört, vizsgálják a rovarfogyasztásban rejlő lehetőségeket, és egyelőre úgy tűnik pozitív végeredménnyel. Az ehető rovarok tápanyagtartalma kielégítő, tenyésztésük pedig sokkal költséghatékonyabb és kevésbé környezetszennyező.

Mindenek előtt ajánlom ezt a videót, elég nyomós érveket hallhatunk, és mindent összefoglal, amit érdemes a témával kapcsolatban tudni: http://www.ted.com/talks/marcel_dicke_why_not_eat_insects.html

Én úgy gondolom jogos és alkalmazandó kezdeményezés. Nyilván az átlagember számára először érdemes lenne feldolgozott formában, akár fasírtban, pástétomban, kolbász szerű felvágottban prezentálni, talán hamarabb megkóstolják. Ha belegondolunk, nálunk a Kárpát-medencében a tengeri herkentyűk fogyasztása se olyan régóta épült be a köztudatba, most mégis nagyon népszerű, trendnek is mondható.

Amúgy is tombol a gasztroforradalom, mindenki egészséges akar lenni, és egzotikus, vagy éppen ínyenc fogásokhoz jutni, ebbe a képbe tökéletesen beleillenek a rovarok is. Eddig bárki aki kóstolta minimum semlegesen nyilatkozott az ízélményről, de legtöbbször pozitív véleményeket hallhatunk, csak az első elhatározás nehézkes. Szerintem ha kicsit dolgoznak a marketing hátterén a dolognak, kihangsúlyozzák, hogy milyen zsírszegény, fehérjedús táplálékról maradtunk le eddig, lesz egy szűk réteg aki rákap, az meg már elég egy divathullám elindításához is.

Mi biztosan kipróbáljuk a szöcskeburgert, és izgatottan várjuk, hogy mondjuk a balatonszemesi Kistücsök étterem elnevezése új értelmet nyerjen, és az étlapon olvashassuk a Kistücsök rilette-et, vagy hangyás gubát. 😀mealworms with scallions

Kellemes Föld napját és húsmentes hétfőt mindenkinek!

Posted on Hozzászólás most!

Oda megyünk lakni… – Mit adott nekünk a Cserpes tejivó?

Pár évvel ezelőtt bizonyára jókat kacagtunk volna, ha valaki azt állítja, hogy az egyik legnagyobb hype egy tejivóhálózat körül fog keletkezni, és naponta fiatalok és idősek tömegei fognak sorban állni egy joghurtért. Szerencsére van egy Cserpes Istvánunk, akiről már korábban is zengtem ódákat, hiszen nem győzöm hangsúlyozni, mennyire szimpatikus a vállalkozói hozzáállása és munkássága. Számomra – és remélem még sokan vannak ezzel így – hatalmas motivációt és életkedvet adott, ami lássuk be, a mai világban nem olyan egyszerű. Megmutatta, hogy a minőségre, a tradíciókra igenis van igény, a szorgalmas, bátor, dolgos ember munkája megtérül.

Na de mi is a tejivó? Sokan még emlékezhetnek rá a “békebeli időkből”, hogy nem mindig a McDonald’s-ba jártak az emberek reggeliért vagy éppen uzsonnáért. A tejbüfékben nagyjából azonos volt a kínálat, mint egy mai pékségben, csak a tejtermékek fogyasztása volt a középpontban. Ma már mindenki amerikai akar lenni és rohanunk, rohanunk, mert semmire nincs idő, ‘együnk egy hamburgert kólával, az a kis mesterséges adalék és cukor meg zsír már mindegy, úgyis globális felmelegedés van és mind meghalunk’. A Cserpes Sajtműhely sikerén felbuzdulva Cserpes István úgy döntött, ebből elég: ringbe küldte a valódi tejet és friss péksüteményt a gyorskaja ellen. 2012-ben megnyitotta első tejivóját a Deák téri McDonald’s mellett. Egyelőre úgy tűnik, ahol van választás, ott a többség a minőséget választja, hiszen azóta megnyílt a Corvin negyedben a második üzlet, tervben van a harmadik az Allée-nál, és a mi tapasztalataink szerint a nap minden szakaszában végletekig tömve van a meglévő két tejivó. Oda megyünk lakni… – Mit adott nekünk a Cserpes tejivó? részletei…

Posted on Hozzászólás most!

Fish and chips új köntösben – ahogy a KUKUC szereti

Készülünk a londoni látogatásunkra, tervezzük a gasztronómiai kalandozásokat is. Ahogy azt már facebook-on írtuk, lesz szerencsénk Gordon Ramsey Maze nevű éttermében ebédelni, no meg pályázunk Heston Blumenthal Dinner nevű, szintén egy Michelin-csillaggal büszkélkedő éttermére is. Izgatottan várjuk! 🙂

Na de mai posztunk tárgya messze áll a csúcsgasztronómiától, sokkal inkább a nevezetes angol fogásokhoz van köze. A mi egyik kedvencünket, a fish and chips-et reformáltuk meg kicsit pár kalória lefaragásával. Így már valójában hívhatjuk tőkehal falatkáknak sörtésztában, burgonyasalátával. 🙂fish Fish and chips új köntösben – ahogy a KUKUC szereti részletei…

Posted on Hozzászólás most!

Jó családi program és térkép fitnessországhoz – Nivea Tour 2013

Biztos vagyok benne, hogy nem csak számomra követhetetlenek a szinte naponta bevezetett fitness irányzatok. Igyekszik az ember tájékozódni, de végigjárni az összes órát nem csak időigényes, hanem drága is. A Nivea szerencsére segít nekünk ebben egy kicsit, ráadásul egy jópofa ingyenes, családi rendezvény keretein belül az ország több pontján is. A legközelebbi helyszín most vasárnap Szeged lesz.

nivea_plakat_a3_5.cdr

 

A részvevők kedvükre kipróbálhatják a zumbát, salsa fitnesst, dance aerobic-ot, kangoo-t, NIA-t, capoeira-t, TRX-et, legalább 3 féle jóga irányzatot, és még sorolhatnám. Az esemény honlapján szereplő műfajok fele számomra rejtély, hogy mit takarhat. Már ez is elég lenne ahhoz, hogy elnézzek, de ami külön öröm, hogy lesz Nivea “Chill out sarok” bőrápolási tanácsadással és kézmasszázzsal. Mivel családosoknak hirdetik elsősorban a programot, lesz minden kicsiben, az apróságoknak is. A belépésnél természetesen kaphatunk az elmaradhatatlan termékmintákból is, azaz köszönjük meg szépen a Niveának, hogy ilyen promóciós rendezvényt talált ki nekünk valami kiállítás és előadás helyett! 🙂

Posted on Hozzászólás most!

DiningCity Országos Étterem Hét

Azok számára akik szeretnek jókat enni jó helyeken, vagy csak érdeklődnek a gasztronómia iránt, vagy olvasnak a legjobb hazai vendéglőkről, de nincs helye a családi budget-ben egy teljes éttermi vacsorának, most itt a tökéletes alkalom! A DiningCity szervezett nekünk egy hetet, amikor a Top éttermek kapuja megnyílik. Március 18. és 24. között a résztvevő közel száz étterem 3 fogásos menüket kínál egységesen 3300 Ft-ért, ami a szervízdíjat is tartalmazza. Tovább a teljes cikkhez->

Posted on Hozzászólás most!

Tegnap kiosztották a 2012-es Dining Guide díjakat

A hazai vendéglátóipar talán legrangosabb elismerését, a Friedrich Wilhelm Raiffeisen Dining Guide-díjat 2004-ben alapították, és azóta minden évben odaítélik a legkiválóbb magyar étteremnek, séfnek, fővárosi- és vidéki étteremnek.

Az idei év étterme a ( már Michelin-csillaggal is büszkélkedő) Costes lett, ami másodjára söpörhette be az első helyet. A portugál konyhafőnök, Miguel Rocha Vieira érti a dolgát, egyre égetőbb szükségét érezzük egy Ráday utcai látogatásnak  a csúcsgasztronómia magyar fellegvárába.
Tegnap kiosztották a 2012-es Dining Guide díjakat részletei…

Posted on Hozzászólás most!

Restaurant day Budapest – az első bejegyzés

Mindent el kell kezdeni valahol. A mi blogunkat például itt. A ’kukuc’ szerkesztésével legalább akkora mértékben szeretnénk saját magunkat szórakoztatni, mint a nagyérdeműt, hiszen kimozdulásra, tájékozódásra, agytekervényeink megmozgatására késztet, és talán erre a motivációra van szükség az életünkben keletkező üresjáratok kitöltéséhez. Természetesen örömmel töltene el, ha mindemellett másokat is ösztönözhetünk, szórakoztathatunk élményeink megosztásával.

Legelső bejegyzésünk témája szinte tálcán kínálta magát. A Facebook-on bukkantunk rá a Restaurant Day eseményére. Hogy miről is szól ez a program? Évente négy alkalommal bárki megnyithatja álmai éttermét 1 napra. A kezdeményezés 2011 májusában Helsinkiből indult pár kreatív fiatal jóvoltából, és mára több mint 50 város csatlakozott a mozgalomhoz, köztük Budapest is. Nem csoda, hiszen rengeteg gasztronómia iránt rajongó eddig csak álmodozott arról, hogy kipróbálhatja magát, mint étteremvezető (például mi is).

Mivel sajnos az utolsó pillanatban értesültünk az eseményről, ezúttal csak két helyszínt látogattunk meg (egy kis kitérővel a Budapesti Halfesztiválra), de a gyomorkapacitásunk nem is bírt volna sokkal többet.
Restaurant day Budapest – az első bejegyzés részletei…