Posted on Hozzászólás most!

Konyhatrükkök 1. rész – Konfitált kacsacomb készítése fekete rizzsel, narancs szósszal

Mint azt a címből is láthatjátok, megpróbálunk néhány érdekesebb konyhai eljárást bemutatni nektek, amiről hasznos lehet, ha hallotok valamit. Sőt néhányuk alkalmazása új színt is vihet az életetekbe. Az első ilyen technika a konfitálás. Valójában ez egy alacsony hőmérsékleten történő tartósítás. Neve a francia ‘confire’ szóból származik, ami tartósítást vagy savanyítást jelent. Szinte bármilyen húsféleséget készíthetünk ezzel a módszerrel és az eredmény tökéletesen omlós lesz. A másik előnye, hogy a hosszadalmas részét a dolognak jó előre megcsinálhatjuk, és ha a húst mindenestül betesszük a hűtőbe, akkor azt akár egy hét múlva is felhasználhatjuk, a megmaradó zsiradékban pedig újra konfitálhatunk. Mindez egyébként nem egy új találmány. Már a nagyszüleink is használták a zsírban abálás technikáját a húsok tartósítására. Néhányan még emlékezhetnek is a zsírosbödönökből kibányászott hús ízére. 🙂 Magát a folyamatot egy gyakorlati példán szeretném bemutatni.

P1040104

Konfitált kacsacomb:

Hozzávalók:

2 kacsacomb

1kg kacsazsír vagy egyéb zsiradék

Só, bors, friss rozmaring, stb…

Elkészítés:

A kacsacombokat sózzuk és borsozzuk meg. Esetleg szórjuk meg más fűszerekkel is, mi most egyszerűbb ízvilágot szerettünk volna. Tegyük őket egy magas falú edénybe és öntsük fel a zsiradékkal addig, míg az egészet el nem lepi. Fontos, hogy ne lógjon ki semmi a húsból. Ezután a rozmaringot, vagy egyéb fűszernövényeket tegyük rá a húsok tetejére, majd az egészet tegyük be a sütőbe. A állítsuk be a hőmérsékletet 75 ˙C körülire, majd hagyjuk konfitálódni 5-6 órán át. Én úgy szoktam csinálni, hogy este lefekvéskor kapcsolom be, majd beállítok egy órát 6 órával későbbe, akkor pedig lekapcsolom a sütőt.

Ha nem akarjuk felhasználni rögtön a húst, akkor mehet a hűtőbe az egész. Az utolsó művelet már csak a készre sütés. Ezt megtehetjük sütőben is, így lesz a legszebb és a legropogósabb a bőre, de ha nem akarunk sok időt ezzel tölteni, akkor egy serpenyőben is szépen meg lehet sütni. Én ezt az utat választottam.

 Fekete rizs:

A Culinaris-ban leltünk erre a fantasztikusan kinéző különlegességre. A neve Nerone. A címke szerint, állítólag az ősi Kínában eredetileg kizárólag az uralkodók számára termesztették. Nagyon ízletes, nem hántolt rizs, 2 negatívuma, hogy kissé borsosabb az ára, és 40 percig kell főzni. Mi, felkészülve a hosszú főzési időre, egy kissé sok vizet tettünk alá, de ez nem okozott semmi gondot. A végén leszűrtük az egészet és kész is volt. Az íze igazán különleges, érdemes megkóstolni.

Narancs szósz:

Hozzávalók:

3 db narancs

1 evőkanál cukor

1/2 dl fehérbor

Csipetnyi só

Bors, fahéj, szegfűszeg, esetleg szárított chili paprika

A narancs szósz készítéséhez filézzünk ki 2 narancsot. Ehhez tegyük a narancsot egy vágódeszkára, vágjuk le a tetejét és az alját, majd körben vagdossuk le a héját úgy, hogy a fehér réteg se maradjon rajta, csak a gyümölcshús legyen látható. Ezután vagdossuk ki a gerezdeket a hártyák közül. Erről megnézhettek egy videót itt.

Egy serpenyőbe tegyünk egy evőkanál cukrot és karamellizáljuk. Tegyük bele a filézett narancsok felét. Facsarjuk bele a megmaradt narancs levét majd adjuk hozzá a bort és a fűszereket. Mi tettünk bele egy kis chili paprikát is, hogy pikánsabb, csípős íze legyen, de ez el is hagyható. Főzzük addig, míg a narancs szét nem esik teljesen. Érdemes ezután a szegfűszeget kiszedni az edényből, hogy ne kelljen majd evés közben ezzel bajlódnunk. Ezután adjuk hozzá a maradék filézett narancsot. Kicsit szét is szedhetjük apróbb darabokra, ha úgy tetszik. Forgassuk jól össze, adjunk neki egy percet és kész is.  

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


7 × kettő =